|
Захист берегів
Закріплення берегів є однією з найбільш важливих аспектів встановлення водоохоронних зон та прибережних захисних смуг, оскільки якраз прибережна територія суші, де встановлюється внутрішня межа водоохоронної зони знаходиться під впливом водних факторів під дією яких вона може змінювати своє положення.
На береги водосховищ, річок та водойм впливають такі фактори, як:
- режимні (річні та добові) коливання рівня води, які визначаються роботою гідроелектричних станцій, повеневі підвищення рівня, згінно-нагінні явища та інш.;
- розмиваюча дія течій: стічних, хвильових;
- вітрові та суднові хвилі;
- нестаціонарний процес переформування русла й берегів;
- зміни режиму підземних вод в бортах водного об’єкту, та багато інших.
З метою попередження небажаних деформацій берегів та закріплення планового положення берегової зони при її взаємодії з водними факторами і виконуються берегозакріплювальні роботи, на основі виконаних та затверджених проектів. При проектуванні берегозакріплення слід враховувати природні фактори (кліматичні, топографічні, геологічні, гідрогеологічні), а також зовнішні навантаження, які залежать від цільового призначення прибережної смуги, тобто влаштування причалів, набережних зон відпочинку з пляжами та інше.
Саме на аналізі усіх цих даних, в процесі проектування розраховуються та конструюються ті чи інші типи берегозакріплення, або цілий їх комплекс.
|